Olympiáda z českého jazyka na naší škole

. Publikováno v Školní soutěže.

olympiadaCeskyJazykKonečně tu máme pololetí, známky na vysvědčení jsou uzavřené, a tak se mohou žáci věnovat i jiným kratochvílím ze školního světa.

Jednou z nich je každoroční naukové klání Olympiáda v českém jazyce. Letos se na našem 2. stupni ZŠ konalo školní kolo této soutěže ve čtvrtek 27. ledna. Zúčastnilo se jej 12 statečných a zdravím neoblomných žáků z 8. a 9. ročníku, jež odolali pandemickým virům i jazykokazičským virálům a rozhodli se poprat s mateřským jazykem v jeho pravé podobě.

Letošní zadání gramatické se tradičně točilo kolem věcného významu slov i celých vět a bylo hodně zaměřené i na hláskové změny v našem jazyce. Většina žáků si s testem poradila víceméně dobře a se ctí, pár se jich alespoň snažilo a trochu si protáhlo mozkové závity, když už se nedostavil potřebný počet bodů.

Slohová část olympiády měla zadání ryze vlastenecko-regionální a tématem U nás na náměstí/návsi poskytla mnoho možností budoucím spisovatelům z naší školy.

olympiadaCeskyJazyk

Slohové práce byly letos vesměs pestré. Od prostých místních popisů, jež se s ohledem k tématu nabízely, se někteří nebáli stvořit temný krvavý až děsivý horor nebo sci-fi tajemno. Nakonec však nejvíce bodů dostala lyricko-pohádková idyla zapadlé noční osady.

Všem řešitelům patří uznání a nejlepším velká gratulace!

Umístění:

1. místo: Charlotte Applová z 9. A