Kin-ball na ZŠ Jelínkova

. Publikováno v Sportovní život školy.

Obrovský, ale atraktivní a lehounký míč okolní svět zná již celou řadu let, k nám si však cestu musí trpělivě hledat. Sport jménem Kin-ball pochází z Kanady a nabízí fyzicky i takticky náročnou, avšak zábavnou a nestresující pohybovou aktivitu pro široké spektrum zájemců.

Kin-ball je původně reakcí na vzrůstající negativní civilizační trendy, jako je nedostatek pohybu, nevhodné stravování, nadváha a všudypřítomný stress. Při užití ve školách však pomáhá odbourávat i celou řadů nepříjemných jevů mezi mládeží. Princip a pravidla hry tří čtyřčlenných barevně odlišných družstev (modří, černí a bílí) neustále zaměstnávají všechny účastníky a neexistuje postávání na hřišti či vyloučení spolupráce. Celé herní pole je v neustávajícím pohybu a není možno jakéhokoliv hráče odstřihnout od přímé akce.

Kabinet tělesné výchovy ZŠ Jelínkova v říjnu navštívil pardubický seminář pořádaný Českým svazem Kin-ballu, který metodicky vedl skvělý lektor Pierre-Julien Hamel z kanadské Univerzity Quebeck, propagátor a profesionální trenér tohoto sportu. Zde se podařilo získat základní vybavení a množství zábavných podnětů pro využití kin-ballu v tělesné výchově i mimoškolních aktivitách.

S průpravnými cvičeními a se základy hry se před podzimními prázdninami mohli seznámit i naši páťáci, kteří přišli navštívit vyučování na druhém stupni. Vyzkoušeli si práci s keramikou ve výtvarné dílně, matematiku v počítačové učebně a hlavně také samotný Kin-ball. Jejich průvodci tímto sportem se na celý týden stali vyškolení kluci a holky z šestých a devátých tříd. I díky nim slavil Kin-ball mimořádný úspěch a ukázal se jako příjemné zpestření tradiční tělesné výchovy.

Karel Toman