Nové telefony na třídní učitele

Vážení rodiče a žáci,
vezměte prosím v patrnost, že došlo ke změně služebních telefonních čísel na třídní uřitele, tabulku naleznete zde: Nová telefonní čísla

Zákaz mobilů ve škole i školní jídelně

Zákaz mobilů ve škole i školní jídelně platí od 1. května 2024

Podrobnosti ve Školním řádu

Seznam přijatých prvňáčků

Listování s Lukášem Hejlíkem

. Publikováno v Školní akce.

ZŠ Jelínkova 1 Rýmařov využila velkorysé nabídky MAS Rýmařovsko,o. p. s., která v rámci podpory čtenářské gramotnosti dětí pozvala do našeho města herce Lukáše Hejlíka a jeho kolegy ze společnosti LiStOVáNí s.r.o. (www.listovani.cz)

V budově Městského divadla přes 300 dětí 1. stupně shlédlo poutavé scénické čtení z knihy Petry Braunové „Ztraceni v čase“. Není to divadlo a není to ani pouhé čtení z knihy. Tři skvělí herci nás během necelé hodiny provedli napínavým dějem, za pomoci jednoduchých rekvizit a scének nás přenesli přímo do atmosféry příběhu a současně jsme mohli naslouchat dialogům z knihy tak, jak je výborná autorka knih pro děti – Petra Braunová – napsala. Herci prostě knihu oživili a rozpohybovali, ale na rozdíl od filmu, kde se divákovi všechno naservíruje, měly děti dostatek prostoru pro své představy.

Ani žáci druhého stupně však nepřišli zkrátka. Tentokráte v poněkud komornějším prostředí kinosálu SVČ stovka žáků jednoho sedmého a všech osmých ročníků očekávala, co se to bude dít. Překvapení? Snad očekávání nudy a šedi? Žádné kulisy, žádná přehlídka kostýmů, jen dva herci a jedna herečka vyhlížející poněkud civilně. Možná jen název „Život k sežrání“ mohl probudit nepatrný záblesk rodícího se zájmu. A vtom to začalo. Příběh odvíjející se současně z řádek knihy dokreslený a ještě i vizualizovaný postavami na scéně. Příběh tolik podobný tisícům jiných prožívaných nejedním dospívajícím týnejdžrem dneška, jehož působivost podtrhlo i užití slovníku patřícího v hledišti sedící věkové skupině. Možná i jeho běžnost se stala důležitým prvkem spojujícím herce i diváky.

A častá otázka na konec. Proč jsme tu vůbec byli? Tak taková otázka mezi odcházejícími žáky ani nepadla. Nebo jsem ji aspoň neslyšel. Všichni odcházeli nadšeni, všichni si o spatřeném povídali, všem se toto „divadlo“ líbilo. A snad nakonec i pochopili, že sáhnout ve správné chvíli po správné knize může do každodenní reality vnést nezapomenutelné okamžiky a touhu přečíst si zas někdy něco podobného. A že to zas nebude třeba Mikael Olivier přece vůbec nevadí.

Děkujeme MAS Rýmařovsko za finanční příspěvek a organizaci celé akce!

Mgr. M. Tauferová a Mgr. Ivoš Janoušek

ZŠ Jelínkova 1, Rýmařov