Přespolní běh základních škol 2018

. Publikováno v Sportovní život školy

Každoroční kolotoč školních sportovních soutěží se již rozjel na plné obrátky a seriál závodů pro základní školy a nižší gymnázia pokračoval 2. října okresním kolem v přespolním běhu.

Stejně jako v posledních letech se organizace ujala ZŠ Břidličná ve spolupráci se zkušeným týmem pořadatelů a rozhodčích z biatlonového klubu. Na různě dlouhých tratích startovaly max. šestičlenná družstva prvního i druhého stupně ZŠ a nižšího gymnázia. Přespolní běh je také zvlášť vyhrazen i pro kategorii středoškoláků, běžících nejdelší úseky. Bodují vždy čtyři nejlépe umístění závodníci. Okresní finále neprovázelo ideální počasí, ale s tím už se u crossových běhů počítá a účastní se jich nejzocelenější závodníci a závodnice, jimž trocha deště a bláta na podrážkách tolik nevadí. Účast 16-ti škol zaručovala nabitou a kvalitní konkurenci ve všech kategoriích.

Nejprve se na start postavily nejmladší závodnice, jejichž 500 m dlouhá trať byla shodná s nejmladšími chlapci. Děvčata ve složení Jablončíková Silvie, Zelenková Markéta, Valová Elen, Sýkorová Tereza a Tlapalová Karolína obsadila pěkné 4. místo. Chlapcům se vedlo o poznání lépe, a tak Tomáš Mazánek, Luděk Šimko, Matyáš Gerhard, Šimon Janík, Tomáš Holub a Radek Strnadel vybojovali krásné 1. místo. V kategorii 4. a 5. tříd si holky a kluci vedli stejně úspěšně a obě kategorie stanuly na stupni nejvyšším. Trať dlouhou 1000 m si zaběhli a naši školu reprezentovali Tereza Papajová, Julie Mereďová, Anna Bellová, Sofie Strouhalová a Nella Moisesová. Mezi hochy Marek Sázel, Filip Vymazal, Šimon Kroutil, Jan Friedrich, Tomáš Vychodil a Filip Krečmer. Některým závodníkům na krku přibyla za jejich individuální výkon druhá medaile. Zlatá pro Julii Mereďovou a Marka Sázela. Stříbrná Janu Friedrichovi, Luďkovi Šimkovi a Nele Moisesové.

Běžci a běžkyně druhého stupně ZŠ Jelínkova startovali spolu s ostatními v pořadí: mladší dívky (1500m), starší dívky (1500m), mladší hoši (2000m) a starší hoši (3000m). Karolína Peňázová, Vivian Pospíšilová, Ema Žáková, Nikola Langrová, Veronika Švehlová a Tereza Pospíšilová mezi mladšími dívkami zvítězily a Karolína vybojovala individuální druhé místo. Mezi staršími dívkami skončily jako druhé Kristýna Stloukalová, Klára Tomíčková, Lucie Škarupová, Pavlína Holubová a Kateřina Horňáčková, která se o individuální zlato podělila po dramatickém finiši s Terezou Krečmerovou z Gymnázia a SOŠ Rýmařov. Mladší hoši Roland Wenzel, Martin Kovář, Miroslav Drábek, Václav Černín, Milan Pospíšil a Eathan Pospíšil dokázali svou kategorii vyhrát a v nejtěžší konkurenci starších hochů doběhli Ondřej Baslar, František Sázel, Milan Křepelka, Jan Kovář, Ondřej Hrabina a Roman Hradil jako družstvo třetí. Všechna umístění jsou velmi cenná, závodníci ze sebe poctivě vyždímali všechny síly a je třeba jim poděkovat za výbornou reprezentaci. Vítězové kategorií postoupili do krajského finále, které se konalo 9. října v Krnově, kde pro ně byl připravena strmá trať směřující lesoparkem k vrcholu Cvilína. Počasí bylo tentokrát nádherné a obě naše postoupivší družstva mohla být spokojena, neboť v náročné konkurenci krajských finalistů shodně vybojovala sice nepopulární, ale hodnotné čtvrté místo mezi nejlepšími mladými běžci Moravskoslezského kraje. Znova všem závodníkům ZŠ Jelínkova1 děkujeme a budeme držet pěsti ještě v jednom nadcházejícím běžeckém závodě – koncem října čeká naše vytrvalce obávaný, ale populární Medlovský cross.

Za ZŠ Jelínkova 1 Romana Furiková a Karel Toman