Spřátelené weby
Přihlášení

Přihlášení

Počet zobrazených článků
799786

Info

Základní škola Rýmařov,

Jelínkova1, okres Bruntál

Příspěvková organizace

Jelínkova 1

795 01 Rýmařov

Telefon: 554 255 111

IČO: 00852635

DIČ: CZ00852635

ID Datové schránky: u57huji

Elektronická podatelna: 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Plakátek

Německo - český týden

Ve dnech 15. až 23. září 2018 se v Krnově uskutečnil 24. ročník německo-českého týdne. V něm se do našeho regionu vrátili němečtí rodáci, kteří zde žili před druhou světovou válkou. Kromě kulturních vystoupení a výletů do okolí (nemohl chybět ani výšlap na Praděd) bylo na programu také tradiční setkání se studenty v krnovské synagoze. Vůbec poprvé se jej prostřednictvím Romana Popelky zúčastnila také Základní škola Rýmařov.

 

V rámci německo-českého týdne byla vyhlášena soutěž na téma Roky 1918, 1938, 1948 a 1968 ve vztahu ke Krnovu. Prezentace studentů v německém jazyce hodnotila zvolená porota a vítězové obdrželi hodnotné finanční i věcné ceny. Cílem soutěže bylo připomenout si významná osmičková výročí a motivovat žáky ke studiu němčiny.

Roman Popelka v zaplněné synagoze referoval o významných událostech z roku 1938 na Krnovsku a Bruntálsku. Soužití Čechů a Němců v našem regionu bylo vždy problematické, takže materiál, ze kterého Roman čerpal, byl opravdu bohatý. Nechyběla zmínka o rostoucím vlivu Henleinovy SdP, o provokativních akcích jednotek Freikorpsu nebo o snaze československé vlády zostřit obranu hranic. Perličkou byla návštěva Adolfa Hitlera v Krnově a v Bruntálu. Jeho projevu z balkonu krnovské radnice přihlíželo plné náměstí. V Bruntále na jeho počest dokonce celé náměstí přejmenovali na Adolf-Hitler-Platz.

Porota na Romanově prezentaci nejvíce ocenila odbornost, práci s prameny, použití nejnovější regionální literatury a dobrou jazykovou vybavenost. Nakonec mu udělila 2. místo a kromě věcných darů mu věnovala částku 100 euro. Vzhledem k tomu, že byl Roman Popelka ze všech soutěžících nejmladší, se jedná o skvělý úspěch, a věřím, že nebude poslední.

Mgr. Helena Čuková

 

Multimediální učebna

Jste zde:
„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich