Spřátelené weby
Přihlášení

Přihlášení

Počet zobrazených článků
942195

Info

Základní škola Rýmařov,

Jelínkova1, okres Bruntál

Příspěvková organizace

Jelínkova 1

795 01 Rýmařov

Telefon: 554 255 111

IČO: 00852635

DIČ: CZ00852635

ID Datové schránky: u57huji

Elektronická podatelna: 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Plakátek

Ve čtvrtek 23. května se konají 

konzultační hodiny.

Podrobnější informace v levém Menu (Konzultační hodiny) nebo na tomto odkaze:

           Konzultační hodiny 2018-2019

      Heslo všichni rodiče obdrželi přes elektronickou ŽK. 

 

Hledáme budoucího kolegu/kolegyni pro výuku na   

2. stupni ZŠ Jelínkova 1 s nástupem od příštího školního roku 2019/2020. Aprobace pro nás není nejdůležitějším kritériem, upřednostňujeme spíše osobnostní vlastnosti uchazeče. Kvalifikace pro výkon povolání učitele je však nezbytná. Nabízíme možnost zajistit služební byt.

Dále hledáme, od příštího školního roku, pedagoga na částečný úvazek pro výuku Aj s aprobací pro 1. nebo 2. stupeň.

V případě zájmu nás prosím kontaktujte na  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vedení školy

Projekt POST BELLUM, aneb hledání pamětníků z cyklu Příběhy našich sousedů.

Projekt, do kterého se přihlásili žáci ZŠ Jelínkova 1, je vzdělávacím projektem nadace Paměti národa, v němž je v současné době zapojeno asi 3000 žáků z 61 škol v celé republice a jehož úkolem je hledat příběhy a jejich nositele, tedy ty, kteří je skutečně ve svých životech mohli sami prožít. 

 

Zatím tímto způsobem spatřilo světlo světa 570 nezapomenutelných pamětnických příběhů. Nejedná se zde tedy o projekt jen pro školy základní, ale je určen i pro odpovídající věkovou kategorii víceletých gymnázií. Celé toto snažení si dává za úkol vyhledávat pamětníky významných událostí historie, ve spolupráci s koordinátorem projektu tyto pamětníky kontaktovat, dozvědět se více právě o jeho příběhu vztahujícím se k mezním chvílím dějin (2. světová válka, holokaust, koncentrační tábory, únor 48 atd.), natočit jejich celoživotní vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž.

Nejde zde jen o historii samotnou, hlavní je takto poukázat na tematiku demokracie a tematiku lidských práv tolikrát v historii pošlapávanou a totalitními systémy deformovanou. Žádná učebnice totiž nedokáže inspirovat a aktivizovat nejen mladého člověka tolik jako skutečně vyprávěný příběh nepostrádající onu syrovost bolesti, utrpení a strádání. Syrovost s tolika otázkami, z nichž mnohé nikdy nenaleznou klid v možné odpovědi. Syrovost pravé a odhalené skutečnosti. A zvláště u mladých lidí vyrůstajících dnes mimo jakýkoliv totalitní systém je takto nutné připomínat si události, které v tak nedávných etapách našich dějin byly bolestivé a strastiplné ve svých jedinečných příbězích. V příbězích obyčejně neobyčejných lidí, kterým jevětšinou mezi osmdesáti a devadesáti lety. Jen tak nechat promlouvat dávné chvíle někdy možná raději vytěsňované z jejich mysli. Je tak tedy nezbytné je vyzpovídat s jejich dosud tajnými vzpomínkami, než právě ty budou navždy tomuto světu ztraceny a definitivně zapomenuty, aniž by mohly být možná i ony tím zvednutým ukazováčkem. Výstrahou před zapomínáním, výstrahou před zapomenutím. A nejen výše uvedené je zamýšleným výsledkem všeho snažení.

Nedílnou součástí je i prohloubení a obnovování mezigeneračních vztahů často dnes narušovaných spěchem plynoucích dní, dále pak budování sousedské vzájemnosti, probouzení tolik důležité hodnotové výchovy a v neposlední řadě i nutná orientace v novodobých dějinách. Žáci pak mohou uplatnit dnes tolik potřebné měkké dovednosti, mezi které patří dovednosti práce v týmu, schopnost dokončit obtížný úkol, umění kritického myšlení, rozvoj sebedůvěry a empatie.

Na závěr bych chtěl vyjádřit dík všem žákům, kteří se do projektu zapojí a zaměří část svých sil k práci, která snad pro ně bude nejen smysluplnou činností, ale současně pro ně může být i vítanou zábavou a zdrojem nových a neobvyklých zážitků. Dík zde však nemůže patřit jen žákům, ale všem, kteří ve svém okolí znají právě ony námi hledané pamětníky, kteří by byli ochotni vrátit se do minulosti a otevřít prostřednictvím tohoto projektu knihu svého nezapomenutelného příběhu.

                                                                                                                                                               Mgr. Ivo Janoušek

Výzva: prosíme všechny, kteří nám chtějí a mohou pomoci s hledáním pamětníků dávných dní, aby nás kontaktovali ve dnech Po – Pá v době mezi 16. – 18. hodinou.

Děkuji. 

Multimediální učebna

Jste zde:
„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde