Beseda se starostou

. Publikováno v Školní akce.

Ve čtvrtek 9. 11. 2017 se v rámci výuky výchovy k občanství jako každý rok uskutečnilo pro žáky sedmého ročníku setkání se starostou města Rýmařova Ing. Petrem Kloudou.

Protože s ohledem na kapacitu tříd nebylo možno toto setkání v nich uskutečnit, nakonec bylo nutno usadit sedmáky na lavičky a žíněnky do tělocvičny. Ani tento prostor, určený především k účelům zušlechťování těla, nakonec nic neubral z nejen zajímavého povídání, ale i z nekonečné řady otázek, které žáci starostovi položili. Na začátku starosta žákům pověděl mnohé zajímavosti o fungování městského úřadu a jednotlivých odborů, o počtu zaměstnanců úřadu, celkové struktuře a jednotlivých pravomocech městského úřadu jako celku a pravomocech samotného starosty města. Mimo jiné starosta žáky pravděpodobně překvapil informací, že nemá v porovnání s ostatními obyvateli vlastně žádné mimořádné postavení, ale jako občan má naprosto stejná práva a povinnosti. Po těchto úvodních informacích přišla řada na otázky, kterých bylo nakonec tolik, že beseda musela pokračovat ještě po přestávce a otázky zabraly další vyučovací hodinu.

Všechny směřovaly především k věcem, které asi trápí především dospělé obyvatele, žáci se tedy ptali na obvyklá témata týkající se běžných hovorů dospělých – výsledky voleb, rozestavěná banka, opravy cest, budovy bývalého EKO Metal, nové stavební parcely, budování a opravy stávávajících sportovních zařízení. Ale kromě otázek týkajících se města starosta odpovídal také na ty o svých zájmech, koníčcích či oblíbených místech v Rýmařově. Jedna z posledních otázek pak směřovala na další působení starosty v novém funkčním období. Zde starosta jednoznačně odpověděl, že už kandidovat nebude a že chce spokojeně odejít do důchodu a věnovat se převážně svým zálibám.

Mgr. Ivo Janoušek