Divadlo Opava – Noc na Karlštejně

. Publikováno v Školní akce.

Ve středu 8. listopadu se dva sedmé ročníky vydaly po delší divadelní odmlce do opavského divadla na všem známý muzikál Noc na Karlštejně. Přestože celou cestu je doprovázela hustá mlha, nakonec asi všichni uvítali prožít jeden školní den jinak, než patří k jejich běžnému bytí ve školních lavicích. Mnozí žáci byli v této historické divadelní budově poprvé, a tak mohli být překvapeni tím, jak jiný je tento stánek, porovnáme-li jej například s moderním interiérem divadla v Šumperku.

Také nahlédnutí do orchestřiště, plného hudebních nástrojů, které mnozí v reálu dosud neměli možnost vidět, představovalo pro všechny zajímavý zážitek. Přesto nejdůležitější byl děj z doby Karla IV. odehrávající se ve zdech královské klenotnice na hradě Karlštejn a zápletka vycházející ze zákazu, který zapovídal ženám pobývat ve zdech karlštejnských. Muži v kuchyni, muži v prádelně, muži starající se více či méně úspěšně o chod celého hradu, aby snad ženy svou přítomností neodvracely jejich myšlenky od cílů nejvyšších.

Láska, láska a zase láska však nakonec zcela proměnila dosud jen jimi osídlený hrad. A žáci, pohodlně usazeni na červených plyšových sedačkách, si mohli vychutnávat zdařilé herecké výkony více než dvou desítek aktérů na vkusné a přitom jednoduše řešené scéně i časem prověřené písničkové hity známé třeba i z hodin hudební výchovy. Po téměř dvou hodinách trvání tohoto představení odcházeli, myslím si, spokojeni s tím, co jim dnes opavský divadelní soubor nabídl.

Mgr. Ivo Janoušek