Podzimní návštěva přátel z Polska

. Publikováno v Projekt Naši přátelé

S nástupem podzimu je již tradičně spjato setkání partnerských škol - První základní školy v Ozimku a Základní školy v Rýmařově. Tentokrát jsme se opět ocitli v roli hostitelů a ve dnech 4. a 5. října přivítali v Rýmařově dvacetičlennou skupinu žáků z naší partnerské školy v Ozimku, v rámci projektu Hory a lidé očima dětí / Góry i ludzie oczami dzieci, který je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj, prostřednictvím Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd.

 

Projekt má dvě části a zatímco dubnová, jarní, byla vyladěná sportovně, v duchu Odznaku všestrannosti olympijských vítězů, podzimní část zahrnovala turistiku a výtvarná zpracování tematických obrazů – jesenických hor , jejich krásné přírody a krajiny.

Nejprve jsme se v pátek vydali do Jiříkova a navštívili Galerii Praděd, kde děti obdivovaly dřevořezby, obřího děda Praděda, rozličná zvířata, pohádkové postavy a také figury betlémské.

Společně jsme obědvali ve Staré Vsi a pak si lehce vyšlápli na místní starý hřbitov, který je zajímavý svými litinovými kříži, z nichž část byla vkomponovaná do ztvárnění křížové cesty, kterou jsme si také prohlédli.

Z místních kopců je krásný výhled do krajiny, ale protože počasí nehodlalo ukázat svou nejvlídnější tvář a chvílemi se dokonce zatáhlo, krásné výhledy jsme si hlavně nafotili, abychom je později, v krbem vyhřáté chatě, mohli přenést do skicářů.

Na zpáteční cestě jsme navštívili paní Gabrielu Kappelovou, která nám pověděla mnoho zajímavostí o chovu psího plemene Husky, seznámila nás se svou smečkou těchto psů a několik vybraných šťastlivců dokonce povozila v psím spřežení.

A pak už jsme malovali, kreslili, promýšleli anketu, trochu si hráli a povídali, ale po večeři jsme se rozloučili, - hosté zůstali nocovat ve Staré Vsi a místní odjeli domů, do Rýmařova.

V sobotu jsme se sešli hned zrána ve škole, někteří dokončovali svá výtvarná dílka, ale většina z nás se sešla v tělocvičně, kde jsme hráli hry tradiční, ale i nové, třeba juggera. Pak následovalo hlasování všech účastníků o nejlepší výtvarná díla a slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen.

Skvěle jsme si to užili, vítězové měli radost z cen, které obohatily jejich umělecké propriety a na závěr jsme společně poobědvali v Excelentu českou specialitu - vepřovou pečeni, zelí a knedlíky.

Pak ale nezbylo než se rozloučit, naposledy se projít po Rýmařově, a pak už naše hosty čekala zpáteční cesta domů.

A protože již máme připraven další projekt, můžeme s klidem říci: „Na shledanou v prosinci, těšíme se na společný výlet do moravských měst- Olomouce a Opavy, kde si budeme užívat (nejen) kouzelnou atmosféru vánočních trhů!“

Za realizační tým s obrovským poděkováním nejen všem obětavým kolegům, ale i dalším zúčastněným osobám, např. rodinným příslušníkům.

Petra Mížová

Přidávám obvyklý odkaz na web spřátelené školy, kde si můžete prohlédnout fotogalerii

https://psp1.ozimek.pl/47-z-zycia-szkoly/512-aktualnosci/24597-uczniowie-z-jedynki-w-czechach.html#ak24597